23 kwietnia 2024

grumpys-roadside-assistance com

Rozumiemy twoje potrzeby co do wsparcia IT

Odzyskiwanie danych co powinien rozumieć.

Odzyskiwanie danych Ile kosztuje odzyskiwanie danych?

Gdy komputer nagle ulegnie awarii lub jakiemuś fizycznemu uszkodzeniu, może się okazać, że trzeba będzie zapłacić za usługi odzyskiwania danych. Ten nieplanowany wydatek może dodatkowo zwiększyć stres związany z utratą danych. Koszt usługi odzyskiwania danych jest jednak znacznie niższy niż koszt wymiany dysku twardego. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, ile mogą kosztować usługi odzyskiwania danych i jak z nich skorzystać, aby odzyskać swoje pliki. Nie zapomnij też rozejrzeć się za najlepszym dostępnym oprogramowaniem do odzyskiwania danych.

Oprogramowanie do odzyskiwania danych

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów oprogramowania do odzyskiwania danych. Do odzyskiwania usuniętych plików dostępne są programy freeware, takie jak PhotoRec. Programy te obsługują ponad 300 typów plików i są również dostępne jako bezpłatne oprogramowanie do pobrania. Bezpłatne oprogramowanie do odzyskiwania danych obejmuje program TestDisk, który może pomóc w odzyskaniu partycji i plików utraconych w wyniku awarii systemu. Inne bezpłatne programy to PC Inspector File Recovery, Undelete 360 i Disk Doctor.

Chociaż darmowe narzędzia do odzyskiwania danych są często wystarczające, ich funkcjonalność jest ograniczona, a odzyskiwanie plików może trwać długo. Co więcej, mogą nie rozpoznawać wielu typów plików i działać powoli. Mogą również wykonywać niekompletne skanowanie. Narzędzia bezpłatne mogą być przydatne do odzyskiwania niewielkich ilości bezwartościowych danych lub przywracania kilku plików, ale jeśli konieczne jest przeprowadzenie bardziej rozległego odzyskiwania danych, najlepiej zakupić płatną wersję.

Inną opcją oprogramowania do odzyskiwania danych jest System Mechanic. Program ten nadaje się do odzyskiwania plików z dowolnego komputera z systemem Windows lub urządzenia cyfrowego. Zawiera on narzędzia do wyszukiwania utraconych danych na dysku twardym lub partycji. Program ten obsługuje również systemy plików używane przez aparaty cyfrowe, takie jak RAW lub exFAT. Szybko przeprowadza wyszukiwanie w celu odzyskania danych i jest kompatybilny z różnymi urządzeniami pamięci masowej. Funkcja głębokiego skanowania pomaga w identyfikacji usuniętych plików.

Ontrack EasyRecovery to jeden z najlepszych wyborów dla użytkowników, którzy chcą odzyskać dane z komputera Mac. Jest on na tyle wszechstronny i wydajny, że umożliwia odzyskiwanie danych z dysków SSD, dysków zewnętrznych i płyt CD. Program oferuje również funkcję naprawy plików i łączenia usuniętych lub uszkodzonych plików. Jest to szczególnie korzystne w przypadku posiadania dużego systemu zarządzania danymi. To oprogramowanie nie jest przeznaczone dla początkujących użytkowników, ale poradzi sobie w wielu sytuacjach utraty danych.

Metadane to informacje o plikach przechowywanych na dysku twardym. Analizując metadane plików, oprogramowanie do odzyskiwania danych może zlokalizować nazwy plików, właściwości i strukturę katalogów uszkodzonego dysku. Następnie oprogramowanie może zrekonstruować uszkodzony system plików. W niektórych przypadkach oprogramowanie może nawet przywrócić oryginalną strukturę folderów i nazwy plików. Oprogramowanie podejmie również próbę odzyskania pełnej struktury folderów, jeśli taka istnieje. Jeżeli metadane nie są dostępne, oprogramowanie do odzyskiwania danych nie może zlokalizować plików.

Odzyskiwanie plików z Kosza

Przypadkowe usunięcie plików nie jest przyjemnym doświadczeniem. Zwłaszcza gdy plik, który chcesz odzyskać, leżał na dysku twardym przez wiele dni lub tygodni. Na szczęście odzyskanie usuniętych plików nie jest niemożliwe. W rzeczywistości można odzyskać usunięte pliki z Kosza lub Kosza na śmieci za pomocą niezawodnego programu. Oto kroki, które należy wykonać. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak odzyskać usunięte pliki z dysku twardego.

Najpierw znajdź usunięty dokument tekstowy. Zazwyczaj znajduje się on w drugim folderze. Zaznacz dokument tekstowy i kliknij przycisk „Odzyskaj”. Po odzyskaniu usuniętego dokumentu tekstowego można przejść do następnego kroku odzyskiwania plików. Podobnie, jeśli usunięte pliki znajdowały się na komputerze Mac, do ich odzyskania można użyć programu Time Machine. Po wykonaniu wszystkich tych kroków można odzyskać pliki z Kosza.

Jeśli przez przypadek usunąłeś plik, może się okazać, że jest on zbyt stary, aby go przywrócić. Jest to częsty problem, ale istnieje kilka prostych kroków umożliwiających przywrócenie usuniętych plików. Po pierwsze, kliknij dwukrotnie Kosz lub folder Kosz, aby otworzyć jego zawartość. Po wybraniu pliku lub folderu można kliknąć przycisk „Przywróć” i przywrócić jego oryginalną lokalizację. Podczas odzyskiwania usuniętych plików z Kosza lub kosza należy utworzyć kopię zapasową plików. Dzięki temu nic więcej nie zostanie utracone!

Usuwając plik lub folder z Kosza, należy go najpierw odznaczyć. Jeśli usunięty plik lub folder został oznaczony jako „niekompletny”, oznacza to, że został już trwale usunięty. Nadal jednak można go odzyskać za pomocą oprogramowania do odzyskiwania danych. Należy to jednak robić tylko wtedy, gdy pliki są małe i łatwe do odzyskania. Jeśli usunięte pliki były na tyle duże, że zmieściły się w Koszu, odzyskanie ich tą metodą jest mało prawdopodobne.

Inną metodą odzyskiwania plików z Kosza jest użycie darmowego narzędzia o nazwie Recuva. To narzędzie ma podobne funkcje do Przywracania, ale ma bardziej zaawansowaną metodę skanowania. Posiada funkcję „głębokiego skanowania”, która może znaleźć ukryte pliki. Zaleca się pobranie programu Recuva na dysk inny niż dysk odzyskiwania, ponieważ użycie go na dysku odzyskiwania spowoduje nadpisanie ukrytych plików.

Odzyskiwanie plików z fizycznie uszkodzonych urządzeń pamięci masowej

Gdy urządzenie pamięci masowej ulegnie fizycznemu uszkodzeniu, odzyskanie danych może być trudne, jeśli nie są one natychmiast dostępne. Specjaliści zajmujący się odzyskiwaniem danych używają specjalistycznego sprzętu i środowiska czystego pomieszczenia, aby usunąć uszkodzenia fizyczne i odzyskać pliki z dysku twardego. Uszkodzenia fizyczne mogą spowodować całkowitą utratę danych, jeśli nie zostaną szybko usunięte. Z tego powodu najlepiej jest wysłać dysk twardy do profesjonalnej firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych, aby uzyskać pomoc. Firma ta użyje specjalistycznego sprzętu do odzyskania danych z niedziałających urządzeń pamięci masowej.

Gdy dysk twardy zostanie przypadkowo upuszczony, narażony na działanie nadmiernej temperatury lub wilgoci, może dojść do powstania fizycznych uszkodzonych sektorów. Większość danych pozostanie nienaruszona, ale część danych może zostać uszkodzona. Dzieje się tak, gdy uszkodzeniu ulegnie płytka drukowana. Można ją wymienić na nową, która jest wystarczająco zdrowa, aby odczytywać i zapisywać dane. Należy jednak upewnić się, że wymieniona płytka PCB jest zgodna z dyskiem twardym i obsługuje funkcję adaptacyjnego dostrajania, aby zapewnić jej prawidłowe działanie.

Firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych dysponują różnymi narzędziami i technikami odzyskiwania danych z urządzeń pamięci masowej. W niektórych przypadkach uszkodzenia fizyczne uniemożliwiają odczytanie plików, dlatego w takich przypadkach należy skonsultować się z ekspertami. W większości przypadków umożliwi to inżynierom naprawę uszkodzonego urządzenia pamięci masowej bez jego dalszego uszkadzania. Jest to możliwe dzięki temu, że zarówno plik, jak i informacje o nim są przechowywane w różnych lokalizacjach. System Windows wykorzystuje tabelę alokacji plików do śledzenia, które pliki znajdują się na dysku twardym. Można to porównać do spisu treści książki, w której stronami są rzeczywiste pliki.

Odzyskiwanie plików z fizycznie uszkodzonych urządzeń pamięci masowej nie jest łatwym zadaniem. Jednak dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu można odzyskać pliki znajdujące się na urządzeniu pamięci masowej. Zaleca się jednak wynajęcie profesjonalnej firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych, która wykona to zadanie za Ciebie. Jeżeli urządzenie pamięci masowej uległo awarii logicznej, do odzyskania danych będzie potrzebne specjalistyczne oprogramowanie. Najlepszym sposobem jest przekazanie urządzenia fizycznego do certyfikowanej firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych.

Koszt odzyskiwania danych

Koszt usług odzyskiwania danych różni się w zależności od typu dysku, zakresu uszkodzenia i czasu potrzebnego na odzyskanie danych. Mimo że większość firm zajmujących się odzyskiwaniem danych oferuje bezpłatną wycenę, należy wziąć pod uwagę pewne czynniki. Niektóre firmy reklamują się niskimi stawkami poniżej 199 USD, ale ich rzeczywiste stawki są wyższe i zaczynają się od 499 USD. Należy jednak uważać na firmy, które reklamują się niskimi cenami, ale pobierają dodatkowe opłaty za części zamienne i usługi pospieszne.

Jeśli utraciłeś dane, musisz znaleźć firmę specjalizującą się w odzyskiwaniu danych, która świadczy tego typu usługi. Może to być dość skomplikowane, dlatego najlepiej najpierw popytać w okolicy. Ceny odzyskiwania danych różnią się znacznie w zależności od typu urządzenia i systemu plików. Ponadto typ urządzenia pamięci masowej ma wpływ na wysokość kosztów. Aby obniżyć koszty odzyskiwania danych, można zrobić kilka rzeczy samodzielnie, np. przestać używać urządzenia.

Koszt odzyskiwania danych zależy od wielkości dysku twardego i ilości zawartych na nim danych. Odzyskanie pojedynczego pliku może kosztować od 80 do 200 USD. Jeśli jednak utracono wiele terabajtów danych, koszt może wzrosnąć. Koszt odzyskiwania pojedynczego pliku zależy również od wielkości zbioru danych. Jeśli dysk twardy ma dużą pojemność, koszt odzyskania danych będzie wyższy.

Warto wiedzieć, że większość legalnie działających firm zajmujących się odzyskiwaniem danych nie przedstawi wyceny ani diagnozy bez oceny dysku. Wynika to z faktu, że mają one jedynie możliwość i wiedzę specjalistyczną do naprawy typowych problemów. Firmy te pobierają także opłatę z góry, którą zatrzymują nawet wtedy, gdy danych nie da się odzyskać. Należy również uważać na firmy, które reklamują się setkami pozytywnych opinii, ale są fałszywe. Często firmy te zawyżają opłaty nawet w prostych przypadkach.

Koszt odzyskiwania danych jest bardzo różny w różnych firmach. Dla małej firmy akceptowalny może być dzień bez danych. Jednak duży klient może potrzebować przywrócenia systemu do działania w ciągu godziny. Podejmując decyzję o koszcie odzyskiwania danych, należy rozważyć zwrot z inwestycji. Jeśli wydajesz złotówkę, czy chcesz, aby dzięki temu udało Ci się zaoszczędzić ćwierć lub więcej? Przed podjęciem decyzji o wyborze małej lub dużej usługi należy przemyśleć koszty.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]